• YARIM ALTIN
  1.743,00
  % -0,83
 • %
 • %
 • £ POUND
  13,1079
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,4898
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,1354
  % -1,36
 • BITCOIN/TL
  561671,746
  % -5,68
 • BIST 100
  1.505,79
  % -0,23

Suudi Arabistan’da Türk mallarına boykota ülkenin en büyük süpermarket zinciri de katıldı

Suudi Arabistan’da Türk mallarına boykota ülkenin en büyük süpermarket zinciri de katıldı

Suudi Arabistan’da Othaim Markets, Danube Supermarkets, Tamimi Markets ve Panda Retail Company, mevcut stoklar satıldıktan sonra Türk mallarını stokta bulundurmayı durduracaklarını duyurdu. Othaim Markets şirketi Twitter hesabında yaptığı açıklamada, “Liderlerimiz, hükümetimiz ve güvenliğimiz kırmızı çizgi ve ziyan görmeyi kabul etmiyorlar” dedi.

Suudi Arabistan hükümetinin medya ofisi, yetkililerin Türk mallarına herhangi bir kısıtlama getirmediğini söyledi. Ancak, Türk mallarının ithalatına yönelik gayri resmi bir boykot sırasında, geçen hafta başkent Riyad’daki bazı perakende mağazalarında müşterilerin Türk mallarını satın almamaları yönünde uyarılar görüldü.

SUUDİ ARABİSTAN TİCARET ODALARI BAŞKANI BOYKOT ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Suudi Arabistan Ticaret Odaları Başkanı Ajlan al-Ajlan, bu ayın başlarında boykot çağrısında bulundu. Sosyal medyada, #Boycott_Turkish_Products ve #Turkish_Products_Boycott_Camapaign etiketleri geçen ay trend oldu. Othaim Markets’tan alışveriş yapan Suudi kadın Oum Nasser el-Harbi, “Süpermarkete geldim ve tüm Türk ürünlerinden almadım, çünkü hükümetle beraber hareket etmemiz gerekiyor, hepimiz biricik el gibi olmalıyız” dedi.

“TÜRK MALLARINI ALMAYACAKSINIZ” BASKISI ARTTI

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkan Vekili Ferdi Erdoğan da, Türk mallarının ihracatında Suudi Arabistan’da giderek artan, Birleşik Arap Emirlikleri’nde ise görece daha az sorunlar yaşandığını söyledi.

Erdoğan, “Suudi Arabistan’da sıkıntı var, biraz da Birleşik Arap Emirlikleri’nde var. Bir senedir sürüyor fakat son dönemde artık Suudi Arabistan’da amel adamlarına ‘Made in Turkey almayacaksınız’ yönündeki baskı iyice ortaya çıktı” diye konuştu.

Önde gelen sekiz Türk amel dünyası grubu 10 Ekim’de Suudi Arabistan’ı ticari ilişkileri geliştirmek için harekete geçmeye çağırdı.

Tekstil ihracatçıları ve yüklenici firmalar da iç olmak üzere amel dünyası grupları yaptıkları açıklamada, “İki ülke arasındaki ticareti engellemeye yönelik herhangi bir resmi veya gayri resmi girişim, ticari ilişkilerimiz üzerinde olumsuz etkilere sebep olacak ve her iki ülkenin ekonomisine de ziyan verecektir” dedi.

2019 YILINDA TÜRKİYE’NİN İHRACATI 3.1 MİLYAR DOLAR OLMUŞTU

TİM verilerine göre Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracatı 2019 yılında 3.1 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Bu yıl şimdiye kadar, ne Türkiye ne de Suudi ticaret verileri iki yönlü ticarette daha önce görülmemiş kadar aka bir düşüş göstermedi.

İkinci çeyrekte Türkiye, Suudi Arabistan’ın yekün ithalat değeri açısından 12. ticaret ortağı oldu. Son veriler, Suudi Arabistan’ın Türkiye’den yaptığı ithalatın Haziran ayındaki yaklaşık 180 milyon dolardan Temmuz ayında 185 milyon dolara yükseldiğini gösteriyor.

BAZI SUUDİLER HALA TÜRKİYE İLE TİCARETE ÖNEM VERİYOR

Bazı Suudiler ise Türkiye’ye ikili ticarette hala paha veriyor. Obaid Alosaime, “Tüketici olarak Türk ürünlerinin yüksek kaliteye sahip olduğunu makul bir fiyatta olduğunu görüyorum” dedi ve boykotun, seçeneklerini kısıtlayarak Suudi tüketicilere ziyan vereceğini sözlerine ekledi.

KURTULMUŞ: CİDDİYE ALMIYORUZ

Körfez ülkeleri arasındaki gerilimde Katar’dan yana yan sergileyen Türkiye, başta Suudi Arabistan, Fas ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere Körfez ülkelerinin ambargosuyla karşı karşıya. Gayri resmi büyüyen ambargo Suudi Arabistan Ticaret Odası Başkanı Ajlan al-Ajlan’ın açıklamalarıyla resmiyet kazandı. Konuya ilişkin konuşan Numan Kurtulmuş, boykot çağrılarını ciddiye alamadıklarını söyledi.