• YARIM ALTIN
  2.580,00
  % 0,50
 • AMERIKAN DOLARI
  13,4486
  % 0,48
 • € EURO
  15,2449
  % 0,58
 • £ POUND
  18,2966
  % 0,39
 • ¥ YUAN
  2,1215
  % 0,57
 • РУБ RUBLE
  0,1754
  % 0,52
 • BITCOIN/TL
  521334,247
  % -7,44
 • BIST 100
  %

Dolar kurunda düşüş trendi devam ediyor

Dolar kurunda düşüş trendi devam ediyor

Dolar/TL’de kasımda başlayan düşüş trendiyle beraber son 6 ayın en düşük seviyesi olan 6,9588 görülürken, analistler, 6,85 seviyesinin görülebileceğini, ancak bundan sonra daha stabil bir seyrin öne çıkmasının beklendiğini kaydediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kasımda “ekonomide yeni dönem” söylemi, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Naci Ağbal’ın piyasa dostu açıklamaları ve TCMB’nin uyguladığı sıkı nakit politikası ile ekonomide yeni bir süreç başladı.

Bu süreçte Türk lirası varlıklar küresel bazda pozitif ayrışırken, birçok parametrede önemli iyileşme kaydedildi.

Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) kasım ayı başlarındaki 566 baz puandan, 281 baz puan gerileyerek 285 baz seviyelerine inerken, dolar kuru da kasımdaki zirvesi olan 8,5832’den başlayan düşüşünde yaklaşık yüzde 19 paha kaybederek 6,9588’i gördü.

Dolar/TL, 6,9588 ile 5 Ağustos 2020’den bu yana gördüğü en düşük seviyeye kadar gerilemesi sonrası 6,95-7,00 bandında dengelendi.

Analistler, TL varlıklardaki olumlu seyirde yeni iktisat yönetiminin piyasa dostu adımlarının önemli rol oynadığını belirtti.

TCMB’nin ortodoks politikaları yine kullanıma alması ve TCMB Başkanı Ağbal’ın güçlü iletişiminin TL varlıklara olan güveni artırdığını dile getiren analistler, böylece TCMB’nin kredibilitesinin ve sözle yönlendirmelerindeki etkinliğin de öne çıktığını anlatım etti.

Analistler, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından salgın döneminde geçici süreyle alınan bazı tedbirlerin normalleşme kapsamında uygulamadan kaldırılmasının da söz konusu trendi desteklediğini vurguladı.

“Dolar/TL’de 6,85’in altı görülebilir”

Portföy yöneticisi Işık Ökte, konuya ilişkin, “Dolar/TL’de görülen aşağı yönlü hareketin 6,85 ana desteğinin de altına devam edebileceğine inanıyorum. Ancak o seviyelerden Merkez Bankası’nın rezerv artırmak için döviz alımlarına başlayacağını düşünüyorum.’’ sözlerini kullandı.

Naci Ağbal’ın yaptığı konuşmalarda manşet enflasyondan daha fazla enflasyon beklentilerini öne çıkardığını anımsatan Ökte, enflasyon beklentilerinin 2021 sonu için hala yüzde 11 üzerinde gerçekleştiğini, bu seviyelerin Ağbal’ı memnun edeceğine inanmadığını kaydetti.

Ökte, Ağbal’ın yönlendirmeleri ve piyasa beklentilerini beraber değerlendirdiğinde, beklendiği gibi manşet enflasyonun mayısta yüzde 16’ya yakın seviyeden düşmeye başlaması durumunda bile, siyaset faizinin, en az üçüncü çeyreğin ortalarına kadar yüzde 17’de bırakılacağının işareti olarak gördüğünü belirtti.

Swap işlemleri üzerinden Türkiye’ye kasımın ikinci haftasından sonra kendi hesaplarına göre 21 milyar dolar seviyesinde olan girişin önemli bir kısmının Döviz Tevdiat Hesapları’ında (DTH) toplandığını söyleyen Ökte, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada, Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ve Borsa İstanbul’a yabancı ilgisi mevcut ancak kesinlikle dünyadaki likiditenin TL varlıklara bu pozitif reel ürem ortamında daha fazla girmesini beklerdim. Para girişi, kamu bankalarının döviz aleni pozisyonlarının kapanmasını sağladı. Bu bile yabancı yatırımcının gözünde önemli bir itimat kaynağıdır. Dolar/TL’de 6,85 desteği psikolojik açıdan da önemli. HSBC raporunda da 2021 sonu için 6,50 seviyesi yeni hedef olarak bildirilmişti ve artık 6,85 ile 6,50 seviyeleri, döviz piyasası için yeni kritik bölgeler olarak öne çıkıyor diyebiliriz. Ancak, burada önemli olan iki nokta var. Birincisi, TCMB döviz alımlarına 6,85 seviyelerinde başlar mı? Yol haritası nasıl çizilir. İkincisi de aksi dolarizasyon gerçekleşir mi?’’

Şu anda bir aksi dolarizasyon trendinden söz edilemeyeceğini aktaran Ökte, ancak, ABD ile ilişkilerde önemli bir iyileşme sağlanırsa, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve onun danışmanlarıyla yapılacak toplantılarda S-400 ve Halkbank konularında bir mesafe alınırsa, hane halkının TL’ye olan güveninin yine geri gelebileceğini ve enflasyon endişelerinin azalmasıyla aksi dolarizasyon trendinin başlayabileceğine inandığını anlatım etti.

Ökte, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında, bilhassa ABD’de günlük 1,4 milyona ulaşan aşılama rakamların emtia rallisini desteklediğini ve küresel büyümenin bu yıl yüzde 4,5-5,0 aralığında gerçekleşeceği beklentisiyle Brent petrolün 63 doların üzerine yükseldiğini anımsattı.

Emtia rallisinin bilhassa enerji tarafında devam etmesini bekleyen Ökte, “Türkiye bir net emtia ithalatçısı olduğundan aslında liranın paha kazanmaya devam etmesi enflasyon beklentilerinin düşük kalmasında gene en önemli görevi üstlenecek. Yoksa, böyle bir emtia rallisinde, lira paha kaybetmeye başlarsa, gene enflasyonist baskılar insanları dolarizasyona yönlendirecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Kurlarda daha stabil bir seyir öne çıkabilir”

Deniz Yatırım Strateji Bölüm Müdürü Orkun Gödek de, “Kurların daha stabil ve öngörülebilir patikada hareket etmesini bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

2021’de global anlamda zayıf dolar temasının devamını öngördüklerini kaydeden Gödek, “Bu nedenle reel ürem makası ile öne çıkan Türk lirası gibi gelişmekte olan ülke nakit birimlerine girişler devam edebilir.” ifadelerini kullandı.

Gödek, Türk varlıklarında son 2 yıldır takip edilen yabancı yatırımcıların düşük pozisyonlanması, azalan ülke risk primi ve sıkı nakit politikası vurgusunun giderek kuvvetlenmesinin de bu düşüncelerini desteklediğini belirtti.

Dolar endeksi için başlıca önemli nakit birimlerinin hareketlerinin de dikkatle izleneceğini aktaran Gödek, “Avro ve Japon yeni gibi iki önemli rezerv nakit biriminden paha kazancı şeklinde destek gelmedikçe dolar endeksinde 90 bölgesi etrafında dalgalanma süreceğinden, Dolar/TL’de bir süre 7,00-7,10 bandı öne çıkabilir. Girişlerin hızlanması ve yurt içi yerleşiklerin de aksi dolarizasyona katılması durumunda ilk hedef 6,85 seviyesi olacaktır.” dedi.