• YARIM ALTIN
  2.579,00
  % 0,46
 • AMERIKAN DOLARI
  13,4455
  % 0,49
 • € EURO
  15,2639
  % 0,62
 • £ POUND
  18,3148
  % 0,41
 • ¥ YUAN
  2,1222
  % 0,61
 • РУБ RUBLE
  0,1753
  % 0,46
 • BITCOIN/TL
  522105,363
  % -8,17
 • BIST 100
  %

Capital Economics 2021 sonu dolar/TL öngörüsünü açıkladı

Capital Economics 2021 sonu dolar/TL öngörüsünü açıkladı

Capital Economics, dolar/TL’nin bu yıl sonunda 6,25 olmasının beklendiğini bildirdi.

Capital Economics, Türkiye ekonomisindeki siyaset değişiminin etkilerine ilişkin Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason Tuvey tarafından kaleme alınan bir değerlendirme yayımladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politikasındaki değişimin yurt içi finans piyasalarındaki toparlanmayı desteklediğine işaret edilen değerlendirmede, bunun daha da ilerlemesi gerektiği kaydedildi.

 

En iyi performans gösteren gelişmekte olan ülke nakit birimi

Değerlendirmede, dolar/TL’nin bu yılın sonunda 6,25 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiği bildirildi.

TCMB’nin parasal koşulları sıkılaştırarak sadeleşmeye gittiği anımsatılan değerlendirmede, bankanın iletişimini iyileştirmek için gayret sarf ettiği ve enflasyonla mücadelenin daha ciddiye alındığı aktarıldı.

Değerlendirmede, yatırımcıların, ortodoks politikaya geçişin kalıcı olacağından emin göründüğüne işaret edilerek, Türk lirasının geçen yıl kasım ayında en düşük noktaya ulaşmasının ardından dolar karşısında yüzde 20’nin üzerinde paha kazandığı ve 2021’in başından bu yana en iyi performans gösteren gelişmekte olan ülke nakit birimi olduğu anlatım edildi.

Risk priminde düşüş beklentisi

Türk lirasının paha kazanmasının risk primindeki düşüşle desteklendiğine dikkat çekilen değerlendirmede, umumi olarak yatırımcıların Türkiye’ye yönelik görüşlerinin, daha önce öngörülenden hızlı iyileştiği vurgulandı.

Değerlendirmede, hükümetin jeopolitik gerilimleri hafifletmeye yönelik adımlarının cesaret verici olduğu belirtilerek, Türkiye’nin risk priminin düşmeye devam edebileceği aktarıldı.

TCMB’nin parasal koşulları tahmin edilenden daha sıkı tutmasının beklendiğine işaret edilen değerlendirmede, bunun enflasyonun düşürülmesine ve zamanla yerel nakit cinsinden tahvil getirilerinin lirayı desteklemesine yardımcı olacağı kaydedildi.

Capital Economics, 13 Ocak’ta yayımladığı raporda, 2021 sonunda dolar/TL için 7 öngörüsünde bulunmuştu.