• YARIM ALTIN
  3.079,00
  % 0,84
 • AMERIKAN DOLARI
  15,8852
  % -0,42
 • € EURO
  16,8555
  % 0,91
 • £ POUND
  19,9113
  % 1,04
 • ¥ YUAN
  2,3662
  % 0,19
 • РУБ RUBLE
  0,2558
  % 1,74
 • BITCOIN/TL
  477717,135
  % 3,21
 • BIST 100
  2.393,61
  % -0,05

Borsa Nedir ?

Borsa Nedir ?

Borsa, düşer yükselir. Borsa sözlük anlamıyla tüccarların ve sarraflarla değerli kağıt ve tahvil işleriyle uğraşanların alım satım ve değişim amacıyla devlet denetimi altında yaptıkları iştir. Borsa belli kurallara göre talep edilen mallar için organize edilmiş piyasadır. Borsa işlerinde genellikle alıcılar ve satıcılar komisyoncuların aracılık yapmasıyla karşı karşıya gelirler. Bu karşılaşmada satıcının arzı ile alıcının talebi fiyatı belirler.

 Anlık olarak değişen arz talep dengesine göre fiyatta değişiklik gösterir. Her borsanın kendi kuralları ve standartları farklıdır.

 Borsa nedir? Sorusuna gelecek olursak; kurumsal bir piyasa olan borsa güvenli ve kazançlı yatırmalara konu olur. Önemli olan piyasa yapısını ve işleyişini iyice kavrayarak sınırlı hata ile kazanç sağlamaktır. Fiziki bir buluşma olmaksızın gerçekleşen işlemlerde emirler, borsa bünyesinde bir havuzda toplanır. Emirlerin ve kriterlerin eşleşmesi gereklidir. Eşleşme olmazsa işlem gerçekleşmez.

 Borsa içerisinde hisse senetleri, tahvil ve endeksler gibi kavramlar bulunmaktadır. Piyasayı öğrenmek kadar bu kavramları iyi bilmenizde önemlidir.

Pekala wikipedia bunun için ne diyor? Burada

 Borsa İle İlgili Bilinmesi Gereken Bilgiler

 Borsa ile ilgili amaç kâr etmektir. Borsa nedir? Sorusuna verilecek en kolay cevap alım satım ve aracılarla yapılan kârlı işlerdir. Borsa tüm alanlarda olduğu gibi kurallar dahilinde işlemler içerir.

 Borsaya giriş yapmak için kendinize bir banka veya aracı kurum seçerek kendinize yatırım hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Yatırım hesabı ile ilgili gerekli işlemler bittikten sonra gerekli evrakları aracı kuruma teslim etmelisiniz.

 Hesabın aktif hale gelmesi için para yatırmanız gereklidir. Borsa nedir? Denilince akla ilk gelen cevap hisse senetleri olur. Hesaba para yatırma işleminden sonra alacağınız hisse senedi üzerine işlem gerçekleştirebilirsiniz. Borsa rekabet içeren bir ticari sistemdir. Birbirinden farklı düşüncelere sahip milyonlarca yatırımcı bulunmaktadır. Borsa fiyatları doğal afetler, siyasi sosyal istikrarsızlar, yatırımcıların farklı görüşleri ve benzeri nedenler ile azalıp artmaktadır. Eğer satıcı sayısı alıcı sayısından fazla olur ise hisse senetlerinin fiyatı düşer. Bu durumun tam tersi olursa hisse senetlerinin fiyatı artar.

 Hisse Senetleri Nedir?

Hisse Senetleri Nedir?

 Hisse Senetleri sermaye şirketlerinin ortaklarına ve paylarını ve ortaklıklarını belgelemek için verdikleri kıymetli evraklara denir. Hisse senetleri bir diğer anlamı ile bir şirketin ana parasının eş değer parçalarından biridir.

 Hisse senetleri aynı zamanda bir ortaklığı temsil eder. Hisse senetleri belli bir getirileri yoktur. Şirketin kazancına göre farklılık gösterir. Hisse senetleri ihraç etmek için Sermaye Piyasası Kurulu izni almak zorunludur. Hisse senetleri çıkarabilecek kurumlar; anonim şirketler, sermayesi paylara bölünmüş olan komandit şirketler ve özel kanunla kurulmuş kurumlardır. Borsanın en çok işlem gören yatırım hesabı hisse senetleri çok ilgi görmektedir.

 Hisse Senedi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

 • Hisse senedi yatırımı için bir sınır yoktur.

 • Hisse senedi fiyatları üzerinde etkili olan konuları iyi bilmeniz gerekir.

 • Spekülatif hisse senetleri büyük kazanç getirdiği gibi büyük riskte taşır.

 • Borsa nedir? Sorusundan önce yatırım tecrübesi azda olsa edinerek araştırılmaya başlanmalıdır.

 • Hakim olduğunuz ve yeterli deneyime sahip olduğunuz sektörlerde hisse almanız sizin yararınıza olur.

 • Hisse senetleri istenildiği zaman nakde çevrilebilir.

 Borsa Cezaları Nelerdir?

 Borsa nedir? Sorusunu cevapladıktan sonra en önemli soru borsa cezalarının neler olduğudur. Borsa cezaları genellikle para cezası olarak verilir.

 Brüt Takas Nedir?

 Brüt takas uygulaması hisse senetlerin de sadece nakit yolu ile işlem yapabileceğiniz bir uygulamadır. Brüt takasta elinizde hisse senedi var ise veya hisseyi alacaksanız ertesi gün satabilirsiniz.

 Brüt takas genel olarak Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yüksek hisselere getirilir. Brüt takas uygulaması getirilen hisselere internet üzerinden işlemler kapatılır. İnternet üzerinde alım satım işleri yapılamaz. Hissede işlem yapmak isteyen yatırımcılar aracı kurumla yüz yüze görüşme yaparak ya da telefonda görüşme yaparak işlemi gerçekleştirilir. 

Brüt takas uygulaması getirilen hisselere kredili işlem yapamaz. Yani alış ya da satış işlemlerinde hesaplarında işlem yapmak istedikleri tutar kadar nakit olması gerekir. Hesaplarında gerekli tutarın olması zorunludur. Kredili alım ve satım yapılamadığı için fiyatlarda dalgalanma önlenmiş olur. Hisselerin ne kadar süreyle Brüt takasta kalacağına Sermaye Piyasası Kurulu karar verir. Başlangıç tarihinden bitiş tarihine kadar Brüt takas uygulanır. Bu tarihler genelde süreli olurken bazen süresiz de olabilir.

bürüt takas için geniş kapsamlı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz

Buraya kadar her şey tamam şimdi borsa hesabı nasıl açılır ona bakalım bunun için borsa hesabı nasıl açılır ? isimli makalemize göz atmak isteyebilirsiniz.