• YARIM ALTIN
  3.471,00
  % 0,91
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6394
  % 0,02
 • € EURO
  19,5868
  % 0,94
 • £ POUND
  22,8258
  % 1,56
 • ¥ YUAN
  2,6374
  % 0,34
 • РУБ RUBLE
  0,3047
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  319599,350
  % 1,52
 • BIST 100
  5.015,64
  % 0,76

Borsa Nasıl Öğrenilir ?

Borsa Nasıl Öğrenilir ?

Borsa Nasıl Öğrenilir ? Günümüzde birçok insanın borsaya yatırım yaparak kazanç sağladığını duymaktayız. Küçük çapta bir yatırımla bile ek gelir elde etmek isteyenler hisse senedi alıp satarak kazanç sağlamaktalar. Birikimlerinin değerlenmesi için de borsayı kullananların sayısı hiç de az değildir. Birikimleri değerlendirmek ya da ek gelir elde etmek için borsa güzel ve kazançlı bir yoldur. İlk başta karışık anlaşılması güç gibi gelse de kolaylıkla öğrenilebilir.

 Borsa Nedir ?

 Basit şekilde tanımlamak gerekirse bireysel yatırımcının piyasadaki büyük şirketlere ortak olabilmesine yardım eden bir pazardır. Alıcı ve satıcıların bir araya geldiği ve büyük şirketlerin hisselerine yatırım yapmanıza aracılık eder. Aracı kurumlar, satıcılar ve alıcılardan oluşur. Belli kuralların olduğu borsa analiz raporlarını anlamak önemlidir. Analiz raporlarına dayanarak yapılan borsa tahmin edilerek alım yapılmalıdır. Yüksek karlı bir yatırım aracıdır.

Borsa nedir ? Daha kapsamlı öğrenmek için tıklayın

 Yatırım İçin Neden Borsa ?

 Öncelikle borsa yüksek kar edebileceğiniz bir yatırım aracıdır. Unutmayın ki her yatırım zaten risk taşır. Borsada da bir miktar risk bulunmaktadır. Fakat doğru borsa tahmin ve analizleri ile yatırımlarınızı kısa sürede katlayabileceğiniz bir piyasadır. Alım satıma başlamadan önce mutlaka detaylı incelemeler yapmanız gerekir. Örneğin borsa öğrenmek için online eğitimler alabileceğiniz ücretsiz siteler bulunmaktadır. Ayrıca bir demo hesap açarak da borsa öğrenmek mümkündür. Borsa bilgili bir şekilde yaklaşıldığında en kazançlı yatırım araçlarından biridir.

 Borsa Terimleri

 Borsada yatırım yapmak isteyenlerin öncelikle sistemi biraz da olsa tanımaları gerekir. Dışarıdan bakıldığında borsa öğrenmek karmaşık görülse de aslında analizlere dayanmaktadır. Bu piyasayı anlayabilmeniz için anlamak gerekir.. Terimleri anlamak borsa öğrenmek için ilk yapılması gereken adımdır. Bu sayede borsa analiz raporlarını doğru şekilde anlaşılabilir, değerlendirilebilir.

 Borsaya girdiğinizde ilk duyacağınız terim hisse olacaktır. Borsada var olabilmeniz için hisse sahibi olmalısınız. Her bir hisse bir pay demektir. Şirketler farklı miktarda hisselere bölünmüş olabilir. Hisse miktarınız kadar o şirkette pay sahibi olabilirsiniz. Fiyat endeksleri fiyatlardaki değişimler dikkate alınarak hesaplanan endekstir. Endeksler borsa analiz ölçümleri için önem taşır.

Analizler doğru şekilde okunursa borsa tahmin edilerek kazanç sağlamak kolaylaşmaktadır. Bürüt takas yine duyacağınız terimlerden biridir. Hisse senedinin alındığı gün satılması sonucunda uygulanan bir cezadır. Borsada oluşacak manipülasyonları önleme amaçlıdır. Yatırım yaparak borsada kazanç sağlayabilmek için öncelikle borsa öğrenmek gereklidir.

borsa terimleri için

 Analizler

 Borsadan etkin olarak para kazanmak için borsa analiz raporlarını inceleyerek alım satım yapılmalıdır. Raporların ne ifade ettiğini anlayabilmek için borsa öğrenmek önemlidir. Başlarda karışık bir yapı gibi gözüken borsa öğrenmek düşünüldüğü kadar zor değildir. Analizlerin gösterdiği yolda ilerlerseniz kazanmanın kolay olduğunu görebilirsiniz.

 Analizler size doğru zamanın geldiğini ya da yaklaştığını haber verebilir. Yatırım yapacağınız doğru şirketi de borsa analiz raporları size gösterecektir. Yapılan analiz sonrası borsa tahmin raporlarına göre hareket etmek kazanç getirecektir. Borsa yatırımlarınızın kar edebilmesi için analizler en önemli öge olmaktadır.

 Tahminler

 Borsada ki diğer önemli konu tahminlerdir. Analizleri değerlendirerek düşüş ya da yükseliş olacağını tahmin ederek yatırımlara yön verilmesidir. Analizlerin değerlendirilmesi sonunda borsa tahmin edilebilir. Analizler, riskler göz önüne alınarak borsadaki eğilimlerin ne yönde olacağının belirlenmesidir. Alınan tüyolarla yapılacak yatırımların vadeleri üzerine de borsa tahmin edilebilmektedir. Bu değerlendirmeler ışığında yatırımın vadesini ayarlayarak kar oranınızı yükseltmeniz mümkündür. Analizler ve tahminlerin ışığında ilerlemeniz sayesinde borsa dan kar sağlamanız mümkün olacaktır.

 Borsa Kuralları

 Borsanın da kuralları olduğunu unutmayın. Borsadaki bazı kurallar yaptırımlarla da desteklenmektedir. SPK yönetmeliğine tabii olan borsada yaptırımlar ve para cezaları bulunmaktadır. Manüplasyon yaratmak gibi bazı hareketler cezaya tabidir.

 Borsada Kazanç Sağlamak İçin

 Kazanmak için ilk kural elbette ki elimizde bulunan gerçek verilere göre hareket etmektir. Analizler doğrultusunda yapılan tahminleri değerlendirmek gerekir. Fırsat gibi görülen bir konuda bile aceleci davranmayın ve araştırmadan asla hareket etmeyin.

 Borsada yatırım yaparken unutmamanız gereken bir konu risklerin de olduğudur. Her yatırım mutlaka risk taşımaktadır. Yatırım yapmaya başlamadan önce mutlaka borsanın işleyiş şeklini anlayın. Terimlerin anlamlarını öğrenin. Analiz ve tahminleri değerlendirerek kendi kararlarınızı uygulayın. Sabırlı ve sakin davranın. Sürekli olarak takipte kalın ve araştırın. Doğru vadede yapılan yatırımlarda borsanın en yüksek kazançlı yatırım olduğunu unutmayın.