• YARIM ALTIN
  1.701,00
  % -0,69
 • AMERIKAN DOLARI
  9,2620
  % 0,91
 • € EURO
  10,7921
  % 0,69
 • £ POUND
  12,7720
  % 1,31
 • ¥ YUAN
  1,4342
  % 0,51
 • РУБ RUBLE
  0,1303
  % 1,32
 • BITCOIN/TL
  564073,243
  % -2,47
 • BIST 100
  1.409,56
  % -0,15

Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

Borsa, kelime anlamı olarak tüccarların ve sarrafların değerli kağıt ve tahvil alışverişiyle uğraşanların alım satım ve değişim amacıyla devlet denetimi altında yaptıkları işe denir. Borsanın belli kuralları ve standartları vardır. Aracı kurumlar sayesinde alıcı ve satıcılar bir araya gelir. Kısacası borsa alıcı talepleri ile oluşan piyasadır.

 Borsada fiyatlar arz ve talebin değişkenlik göstermesine bağlıdır. Borsa denilince ilk akla gelen kıymetli evrak hisse senetleridir. Eğer satıcı sayısı alıcı sayısından fazla olur ise fiyat düşer. Eğer alıcı sayısı satıcı sayısından fazla olur ise fiyat yükselir. Borsa piyasasına girmeden önce yatırımcılar gerekli araştırmayı yaparak edindiği bilgiler doğrultusunda hareket etmelidir. Çünkü borsa piyasası içerisinde farklı fikir ve düşüncelere sahip sayısı milyonlara ulaşan yatırımcılar bulunmaktadır.

Herşeyden önce borsanın tam olarak ne olduğunu ele almak gerekir, borsa nedir? isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

 Borsa Nasıl Oynanır?

 Asıl merak edilen borsa nasıl oynanır konusudur. Borsayı iyice öğrenmek ve yüksek kazanç getirecek yatırım yapmak için borsa verilerini iyice takip etmeniz gerekir. Özelikle alanında bilgi sahibi olduğunuz ve hakim olduğunuz alanda yatırım yapmanız sizin aleyhinize olacaktır. Borsa nasıl oynanır sorusuna cevap olarak resmi bir yatırımcı olmak gerekir diyerek başlayabiliriz.

 Sermaye Piyasası Kurulu tarafından alınan kararlar ve oluşturulan kurallar Borsa nasıl oynanır sorusunu cevaplamada önemlidir. Yatırım yapabilmek için ilk olarak borsa hesabı açmalısınız. Borsa oynamanın temeli düşük fiyattan satın alıp yüksek fiyattan satarak kazanç elde etmektir. Bu amaca yönelik olarak fiyat değişimlerini takip ederek oluşan hareketler ile alış yada satış kararı verebilirsiniz.

 Borsa nasıl oynanır sorusuna cevap olarak borada işlem gören araçları iyi tanımanız gerekmektedir denilebilir. Araçları iyi tanımanız fiyatlarda oluşacak hareketleri önceden tahmin etmenize yardımcı olacaktır. Borsa işlemleri günümüz teknoloji gelişimine ayak uydurarak elektronik ortamdan yapılmaktadır. Yani tüm işlemler sanal ortamdan takip edilebilir.

 Ayrıca alım-satım işlemlerinin gerçekleşmesi için özel kurumlar mevcuttur. Borsa ile ilgili sağlam bilgiye sahip olmak için bol araştırma yapmanız ve konu ile ilgili kitaplar okumanız başarılı olmanıza katkı sağlar. Borsada arz talep ilişkisi en önemli konudur. Değişkenlik göstermesi bazı durumlara bağlı olabilir. Bu durumlar ülkede yürütülen para politikaları, doğal afetler, ekonomik krizler veya ekonomide yükselme ve benzeri nedenlerden dolayı gelişebilir.

Borsa yatırım
Borsa yatırım

 Borsada Kağıt Alma

 Borsa nasıl oynanır sorusuna cevap verildikten sonra önemli sorulardan biride borsa kağıt alma ile ilgilidir. Borsada işlemler kıymetli evraklar üzerinden gerçekleşir. Borsa kağıt alma işlemi yapılırken üzerindeki etkili olan faktörleri iyi bilmek gerekir. Hisse senedi bir şirketin ortaklığını belgelendiren kıymetli evraktır. Borsaya yatırım yapmak demek borsa kağıt alma yaparak ortak olmak demektir. Hisse senetleri genel olarak borsa kağıt alma olarak adlandırılır. Hisse senetleri yüksek kazanç getirisi olan bir yatırım yapmak olarak görülür. Borsa kağıt alma işlemi aracı kurum seçerek, aracı kurumda yatırım hesabı açma, açılan yatırım hesabına para yatırarak, ilk hisse senedi alım emri verme, ilk hisse senedi satış emri vererek gerçekleşebilir.

 Burada önem teşkil eden konu aracı kurum seçimidir. Başarılı ve güvenilir aracı kurumun yakalayacağınız başarıya etkisi büyüktür. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından aracı kurumlara yetki belgesi verilir. Aracı kurum seçerken ödeyeceğiniz komisyon oranına ve masraflara dikkat etmelisiniz. Hisse senedi alım-satım işlemi yapmak için hesabınıza para yatırmanız gerekmektedir. Hesabınızda alacağınız veya satacağınız hisse senedi tutarı kadar para miktarı bulunmaktadır. Fiziksel yani kağıda basılı hisse senetlerine hisse kağıdı denir.

 Brüt Takas Nedir?

 Brüt takas işlemlerin sadece nakit işlem olarak gerçekleştirilmesidir. Brüt takas işlemi getirilen hisseler üzerinde internet üzerinden işlem yapılmaya kapatılır. Ayrıca kredili işlemler yapılamaz. Yani işlem yapılacak tutar kadar hesaptı aynı miktarda tutar bulunması zorunludur. Brüt takas ile hedeflenen konu art niyetli yatırımcılara karşı koruma oluşturmadır.

 Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yapılan incelemeler ile oluşturulan tebliğe uymayan uygulama ve işlemler tespit edildiği takdirde gerekli cezalar uygulanır. Bu cezalara örnek vermek gerekir ise ceza verilmesi durumunda şirket hisseleri brüt takasa alınır. Böylelikle internet ve kredili işlemler yapılamaz. Brüt takasa alınan hisselerin el değiştirebilmesi için alım-satım işlemlerinin fiziki olarak da gerçekleşmesi gerekmektedir. Brüt takas ile kredili işlemler yapılmaması ile fiyatta oluşacak dalgalanmanın önüne geçilir.

Borsa piyasası kazançlı işlemler içerdiği kadar büyük risklerde taşır. Yatırım yapılırken dikkatli olunması ve gerekli araştırma yapılması oldukça önem teşkil eder.