• YARIM ALTIN
  3.065,00
  % 0,22
 • AMERIKAN DOLARI
  15,8769
  % 0,20
 • € EURO
  16,8435
  % -0,21
 • £ POUND
  19,9029
  % 0,32
 • ¥ YUAN
  2,3755
  % 0,47
 • РУБ RUBLE
  0,2642
  % 3,16
 • BITCOIN/TL
  477703,160
  % 1,73
 • BIST 100
  2.372,35
  % -0,89

ABD’de kriptoya yeni önlemler yolda

ABD’de kriptoya yeni önlemler yolda

ABD’nin sermaye piyasaları düzenleyici kuruluşu SEC’in Başkanı Gary Gensler, kripto para birimlerini daha sıkı bir şekilde takip etmek istiyor.Gensler, Blockchain ve kripto para teknolojisi ile “nötr” bir şekilde ilgilense de yatırımcıların korunması konusunda “nötr olmadığını” söyledi.

Kripto para birimlerine yönelik bugüne kadarki en kapsamlı röportajını Bloomberg’e veren Gensler, “Birileri spekülasyon yapmak isterse bu onların tercihi ama bizim devlet olarak dolandırıcılara karşı yatırımcılarımızı korumamız gerekiyor” dedi.Kripto para birimlerini izlemek için ABD Kongresi’nden yasal yetki talebinde bulunan Gensler, bununla birlikte SEC’nin halihazırdaki yetkilerinin oldukça geniş olduğunu vurguladı.

Son yıllarda hangi kripto paraların SEC’nin denetimine tabi olacağı konusu sık sık gündeme geliyordu. Bitcoin ve diğer bazı para birimleri menkul kıymet olarak değil, emtia olarak işlem görüyor. Ancak binlerce başka kripto para birimi var ve Gensler çoğunun SEC kurallarına tabi menkul kıymetler olarak ele alınması gerektiği görüşünde.

Türkiye’de de düzenlemeler gündemde

Dünyanın farklı ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de kripto varlıklara yönelik düzenlemeler üzerinde çalışmalar gerçekleştiriliyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 30 Nisan’da yürürlüğe giren yönetmeliğiyle kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılması kısıtlanmıştı.

Yönetmeliğe göre kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamıyor. MERKEZ BANKASI’NA GÖRE TÜRKİYE’DE KRİPTO PARALARIN 9 RİSKİ Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremeyecek, bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamıyor. Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemiyor.

Merkez Bankası 9 riske dikkat çekmişti

TCMB Mayıs ayında hazırladığı ayrı bir raporda ise kripto para ile ilgili bazı risklere vurgu yapmıştı. Bununla birlikte raporda farklı dünya örnekleriyle kripto varlıklara getirilen düzenlemeler de yer alırken, Türkiye’de gündemde olan düzenlemelere yönelik net bir açıklama bulunmadı.

Raporda düzenleme gündemine ilişkin olarak Merkez Bankası’nın konuyu yakından takip ettiği, düzenleme çalışmalarının ilgili kurumların katılımıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda devam ettiği belirtildi. Raporda genel düzenlemelerin bu çalışmalar sonrasında tamamlanacağını ifade edildi.