• YARIM ALTIN
  1.335,00
  % 0,88
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3325
  % 0,47
 • € EURO
  8,8336
  % 0,47
 • £ POUND
  10,2157
  % 0,51
 • ¥ YUAN
  1,1330
  % 0,56
 • РУБ RUBLE
  0,0994
  % 1,07
 • BITCOIN/TL
  364368,535
  % 4,59
 • BIST 100
  1.528,80
  % 0,09

ABD, 46. başkanını seçiyor! Seçimi Trump mı, Biden mı kazanacak?

ABD, 46. başkanını seçiyor! Seçimi Trump mı, Biden mı kazanacak?

Bütün dünyanın sonucunu merakla beklediği ABD seçimleri için beklenen gün geldi. Mevcut başkan Donald Trump ve Joe Biden‘ın yarıştığı, Beyaz Saray’da 4 yıl boyunca vazife yapacak ismin belirleneceği seçimlerde son oylar veriliyor. Tarihin en yüksek katılımlı seçimi olması beklenen 2020 ABD Başkanlık Seçimi dışında Senato ve Temsilciler Meclisi üyeleri de belirlenecek.

 

TRUMP’IN KAZANDIĞI EYALETLER

Toplam Delege Sayısı: 213 Tennessee (11 delege), Mississippi (6 delege), Oklahoma (7 delege), Alabama (9 delege), Kentucky (8 delege), West Virginia (5 delege), Güney Carolina (9 delege), Arkansas (6 delege), Indiana (11 delege), Wyoming (3 delege), Kuzey Dakota (3 delege), Güney Dakota (3 delege), Nebraska (4 delege), Louisiana (8 delege), Kansas (6 delege), Missouri (10 delege), Utah (6 delege), Idaho (4 delege), Montana (3 delege), Ohio (18 delege), Iowa (6 delege), Florida (29 delege), Teksas (38 delege)

ABD, 46. başkanını seçiyor! Seçimi Trump mı, Biden mı kazanacak?
TRUMP

BIDEN’IN KAZANDIĞI EYALETLER

Toplam Delege Sayısı: 238 Vermont (3 delege), Virginia (13 delege), Massachusetts (11 delege), Connecticut (7 delege), New Jersey (14 delege), Delaware (3 delege), Maryland (10 delege), Illinois (20 delege), Rhode Island (4 delege), New York (29 delege), New Mexico (5 delege), District of Columbia (3 delege), Colorado (9 delege), California (55 delege), Oregon (7 delege), Washington (12 delege), New Hampshire (4 delege), Minnesota (10 delege), Arizona (11 delege) Maine (3 delege), Hawaii (4 delege), Nebraska (1 delege)

ABD, 46. başkanını seçiyor! Seçimi Trump mı, Biden mı kazanacak?
BIDEN ARİZONA’YI KAZANDI

BIDEN ARİZONA’YI KAZANDI

Öte yandan seçimin kritik eyaletlerinden biri olan Arizona’da sonuçlar netleşti. Biden, Arizona’yı kazandı. Biden bu eyaletten 11 delege kazandı.

“SEÇİMİ KAZANMA YOLUNDA OLDUĞUMUZA İNANIYORUZ”

Seçimlerle ilgili açıklamada bulunan Demokratların Başkan adayı Biden “Çoktan Arizona’yı kazandığımızı düşünüyorum. Bunu hiç beklemiyorduk. Çok iyi hissediyoruz. Oyları saymak uzun sürecek ancak Pennsylvania’yı da kazanacağız. Seçimin sonuçlarını yarın sabaha kadar öğrenemeyiz. Bu karar Amerikan halkının kararıdır. Ama fazla iyi hissediyorum” dedi. Sosyal medya hesabından da bir paylaşımda bulunan Biden, “Nerede olduğumuz konusunda iyi hissediyoruz. Bu seçimi kazanma yolunda olduğumuza inanıyoruz” dedi.

ABD, 46. başkanını seçiyor! Seçimi Trump mı, Biden mı kazanacak?
TRUMP ZAFER KAZANDIK DEDİ

TRUMP ZAFER KAZANDIK DEDİ, TWİTTER SANSÜRLEDİ

Trump ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada bir zafer kazandıklarını belirterek “Bu gece bir izah yapacağım. Çok iyiyiz fakat seçimi çalmaya çalışıyorlar. Bunu yapmalarına asla ruhsat vermeyeceğiz. Anketler kapandıktan sonra rey kullanılamaz!” ifadelerini kullandı. Twitter bu paylaşımdan kısa süre sonra Trump’ın açıklamasını sansürledi.

“BÜYÜK İHTİMALLE BAŞKANINIZ BEN OLACAĞIM”

Seçimlerin devam ettiği sırada diri yayında konuşan Trump, “En önemlisi de Pensilvanya’da öndeyiz, arada muazzam bir fark var. 690 bin rey önde götürüyoruz orada. Yakınından bile geçemezler. Açıkça söylemek gerekirse biz bu seçimi kazandık. Şimdi hedefimiz ulusun lehine bu işi sürdürmek. Büyük ihtimalle başkanınız ben olacağım” dedi.

ABD, 46. başkanını seçiyor! Seçimi Trump mı, Biden mı kazanacak?

“TRUMP MAHKEMEYE GİDERSE AVUKATLARIMIZ HAZIR”

Trump, seçimi kazandıklarını iddia ederken, “ABD yüce mahkemesinden artık rey vermelerin durdurulmasını istiyoruz. Artık sabahın dördünde açılmamış oylar çıktı denmesini istemiyoruz. Benim için fazla üzücü bir an” dedi. Bu açıklamanın ardından Biden’ın seçim ofisinden Jen O’Malley Dillon izah yaptı. Dillon, “Trump tehdidini gerçekleştirerek, oyların düzgün bir şekilde sayımını durdurmak üzere mahkemeye giderse bunun önüne geçmek için avukatlarımız amade bekliyor olacak” ifadeleri kullanıldı.

ABD, 46. başkanını seçiyor! Seçimi Trump mı, Biden mı kazanacak?

ABD’DE SOKAKLAR KARIŞTI

ABD’de başkanlık seçimleri henüz netleşmezken uzman isimler Trump’ın seçimi kazanması durumunda sokakların karışacağı yönünde değerlendirmelerde bulundu. Henüz daha seçimler sonuçlanmadan sokaklarda karışıklıklar yaşanmaya başladı. Trump ve Biden destekçileri sokaklarda birbirlerine girdi.

ABD, 46. başkanını seçiyor! Seçimi Trump mı, Biden mı kazanacak?

SAYIMIN DEVAM ETTİĞİ EYALETLER

Kuzey Carolina (15 delege): Biden: % 48.7/ Trump: %50.1/ Oyların yüzde 95 sayıldı.

Michigan (16 delege): Biden: %45.2/ Trump: %53.1/ Oyların yüzde 69’u sayıldı.

Wisconsin (10 delege): Biden % 47.1/ Trump: %51.1/ Oyların yüzde 81’i sayıldı.

Georgia (16 delege): Biden: % 48.1/ Trump: % 50.6/ Oyların yüzde 91’i sayıldı.

Pennsylvania (20 delege): Biden: %43/ Trump: %55.7/ Oyların yüzde 74’ü sayıldı.

Maine (4 delege): Biden: %54.5/ Trump: %42.4/ Oyların yüzde 67’si sayıldı

Nevada (6 delege): Biden: %50.3/ Trump: %47.8/ Oyların yüzde 79’u sayıldı

Alaska (3 delege): Biden: %35.2/ Trump: %60.5/ Oyların yüzde 31’i sayıldı

ABD, 46. başkanını seçiyor! Seçimi Trump mı, Biden mı kazanacak?

ABD’de seçimi belirleyecek olan bazı kritik eyaletlerde henüz sonuçlar açıklanmadı. Bu eyaletler ve delege dağılımı şu şekilde:

Wisconsin: 10 delegesi var, Demokrat eğilimli.

Michigan: 16 delegesi var. Demokrat eğilimli fakat Trump’ın şu lahza önde gittiği belirtiliyor.

Georgia: 16 delegesi var, Trump önde gidiyor.

Kuzey Carolina: 15 delegesi var. Trump önde.

Pennsylvania: 20 delegesi var. En fazla erken rey kullanılan eyaletlerden biri.

Arizona: 11 delegesi var, Biden önde gidiyor.

ABD, 46. başkanını seçiyor! Seçimi Trump mı, Biden mı kazanacak?

TRUMP, OHIO’YU KAZANDI

Demokratların adayı Joe Biden, oylarda gerisinde olduğu mevcut başkan Donald Trump’ın önüne geçti. Şimdiye kadar Yüzden 49.8 rey meydan Biden, yüzde 48.6 rey meydan Trump’ın önünde seçimleri götürüyor. Fakat bazı eyaletlerden alınacak sonuçlara göre tablo tam bilakis de dönebilir. Cumhuriyetçilerin adayı Trump, kritik eyaletlerden biri olan Ohio’yu kazanarak ciddi bir avantaj sağladı.

ABD, 46. başkanını seçiyor! Seçimi Trump mı, Biden mı kazanacak?

FLORIDA’YI TRUMP KAZANDI

ABD’de başkanlık seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre kritik önemdeki Florida eyaletini Donald Trump kazandı

WASHINGTON’I BIDEN, UTAH’I TRUMP KAZANDI

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde Washington eyaletinde Demokrat namzet Joe Biden, Utah eyaletinde ise Cumhuriyetçi Donald Trump kazandı.

ABD, 46. başkanını seçiyor! Seçimi Trump mı, Biden mı kazanacak?

Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, Biden Washington’da ABD Başkanı Trump’ı geride bıraktı. Biden, Washington’da 12 delege kazandı. Trump ise Utah eyaletini alarak 6 delegeyi hanesine yazdırdı.

SENATO VE TEMSİLCİLER MECLİSİNDE SANDALYE DAĞILIMI BELLİ OLMAYA BAŞLADI

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinin yanı dizi yapılan Senato ve Temsilciler Meclisi seçiminde sandalye dağılımı belli olmaya başladı.

Amerikan basınında yer meydan haberlere göre, şu ana kadar Senato’da Demokratlar sandalye sayısını 45’e, Cumhuriyetçiler 44’e yükseltti.

Temsilciler Meclisinde ise Cumhuriyetçiler 145 sandalye ile üstünlük sağlarken Demokratların sandalye sayısı 119 oldu.

ABD, 46. başkanını seçiyor! Seçimi Trump mı, Biden mı kazanacak?

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre, Cumhuriyetçi namzet Donald Trump 125, Demokrat namzet Joe Biden 209 delegeye ulaştı.

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ABD’de yapılan seçimin sonuçlarının ne zaman ilan edileceği henüz belli değil. İlk sonuçlar Türkiye saatiyle 03.00’ten sonra gelmeye başlayacak. 2016 yılındaki seçimde Donald Trump, Türkiye saatiyle saat 10.00 civarında zafer konuşması yapmıştı.

Ancak bu seçimde posta yoluyla kullanılan oyların fazla olması nedeniyle seçim sonuçlarının günler sonra açıklanma ihtimali bulunuyor. 2000 yılındaki seçim Florida oylarının birdenbire fazla kere sayılmasına sahne olmuştu. Yüksek Mahkeme’nin haftalar sonra verdiği kararla ABD Başkanı kesinleşmişti.

BIDEN’IN EKİBİ: KAZANIYORUZ

Joe Biden’ın kampanya ekibinin yöneticisi Jen O’Malley Dillon “Kazanmakta olduğumuz açık” dedi. Gazetecilere brifing veren Dillon, seçim sonuçlarının bu gece netleşeceğine inandıklarını söyledi; seçimi kazanmak için gereken 270 delegeye hangi eyaletlerde kazanarak ulaşabileceklerine dair bir yol haritası çizdi.

Dillon, 20 delegesi bulunan ve bu seçimin kilidi olarak görülen Pennsylvania’da ‘önde olduklarını’ fakat bu eyalette ve Florida’da kaybetseler bile, 270 sayısına ulaşacaklarını söyledi. Dillon, Michigan ve Wisconsin’ın yanı dizi Kuzey Carolina veya Arizona’dan birini kazanmaları halinde sandıktan kendilerinin çıkacağını belirtti.

TRUMP: 3 EYALETTE İYİ GİDİYORUZ

ABD Başkanı Donald Trump, Virginia’daki kampanya merkezini ziyaret ediyor. Trump, bir gazeteciden gelen soruya yanıtında, “Henüz bir yenilgi veya zafer konuşması hakkında düşünmüyorum” dedi. Trump, “Kazanmak kolaydır. Kaybetmek hiçbir zaman kolay değildir – benim için değil” diye konuştu.

ABD Başkanı, Florida, Arizona ve Teksas gibi kilit eyaletlerde iyi gittiklerini savundu.

ANKETLERDE HANGİ ADAY ÖNDE?

ABD’de yapılan tüm anketlerin ortalamasını meydan analiz sitesi Real Clear Politics’de milli anketlerde Demokrat Joe Biden, Cumhuriyetçi Trump’ın 6,5 puan önünde görünüyor.

Kritik eyaletlere bakıldığında da Kuzey Carolina haricindeki tüm eyaletlerde Biden’ın üstünlüğü dikkati çekiyor. Kuzey Carolina’da Trump’ın, rakibi Biden’ın 0,6 puan önünde olduğu belirtiliyor.

Biden, en kritik eyaletlerden Florida’da 1, Pennsylvania’da 4,2 puan önde görünüyor. Diğer kritik eyaletlerden Michigan’da 5,1, Wisconsin’de 6,6, Arizona’da ise 1 puan üstünlüğü bulunuyor.

KULLANILAN OY SAYISI 100 MİLYONU GEÇTİ

ABD seçimlerinde posta yoluyla kullanılan oyların sayısı 100 milyonu geçti. Florida Üniversitesi’nden siyaset profesörü Michael P. McDonald’ın erken ve sandık başında kullanılan oyları saymak için kurduğu ABD Seçimleri Projesi’ne (The United States Election Project) göre, şu ana dek 100 milyondan fazla rey kullanıldı. Bu veri, seçimlerde rekor katılım oranına ulaşılacağı anlamına geliyor.

KAZANAN NASIL BELLİ OLACAK?

ABD’deki iki aşamalı seçim sistemi nedeniyle kazanmak için ülke genelinde en yüksek oyu almak yeterli değil. Kazanmak için 538 sandalyeli Seçici Kurul’da en az 270 delege sayısına ulaşmak gerekiyor. Geçmişe kıyasla postayla rey kullanan seçmenlerin sayısında aka bir artış görülüyor. Bu da, postayla kullanılan oyların toplanması ve sayım süreci nedeniyle bazı yerlerde sonuçların netleşmesinin günler sürebileceği anlamına geliyor. Postayla kullanılan rey sayısındaki artış, kazananın seçim gecesi belli olmayabileceği ihtimalini gündeme getiriyor. Bu nedenle de açıklanacak ilk sonuçlara ihtiyatlı yaklaşmakta fayda var.

POSTA YOLUYLA KULLANILAN OYLARIN SAYIMI HER EYALETTE FARKLILIK GÖSTERİYOR

Bu yıl postayla kullanılan oylarda görülen aka artış, seçim gecesi sonuçların netleşmeme ihtimalini de beraberinde getiriyor. Postayla kullanılan oyların ne zaman ve nasıl sayılacağına ilişkin her eyaletin kendi düzenlemesi var. Dolayısıyla eyaletlerin sonuçları bildirme zamanlamaları da farklılık gösteriyor.

Florida ve Arizona gibi bazı eyaletlerde rey pusulalarının sayımına seçimden haftalar önce başlandı.

Aralarında Wisconsin ve Pennsylvania’nın olduğu öbür başka eyaletler ise postayla gelen pusulaların sayımına seçim günü başlıyor. Bu nedenle buralarda sayım işleminin daha uzun süreceği tahmin ediliyor.

Durumu daha da karmaşık hale getiren bir öbür faktör da her eyaletin postayla kullanılan oyların kabulü için belirlediği son tarihin farklı olması.

Georgia gibi eyaletlerde, yalnızca 3 Kasım’dan önce ulaşan pusulalar sayılıyor. Ohio gibi öbür yerlerde ise gönderim tarihi 3 Kasım’dan önce olan pusulalar, ulaşma tarihlerine bakılmaksızın sayıma iç ediliyor.

Bu nedenle bazı yerlerde kesin sonuçların alınmasının haftalar sürmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu da seçimin resmi kazananının açıklanmasının uzun zaman alabileceği anlamına geliyor.